top of page

Klinika ortopedii

Zabieg artroskopii stawu kolanowego wykonywany jest z powodu różnych dolegliwości. Jest zabiegiem diagnostyczno-leczniczym. Wskazania do wykonania artroskopii stawu kolanowego obejmują:

  • stany po urazach skrętnych,

  • przewlekłe dolegliwości bólowe,

  • ograniczenie ruchomości oraz blok stawu kolanowego.

W trakcie zabiegu chirurg wykonuje punkowe cięcia skóry, przez które do wnętrza stawu wkładane jest wąskie narzędzie zakończone kamerą. Na tym etapie zabiegu operator odnajduje przyczynę dolegliwości. Następnie z drugiego punkowego cięcia do stawu wkładane mogą być narzędzia niezbędne do naprawy uszkodzenia. W końcowym etapie zabiegu chirurg wypłukuje wnętrze stawu z krwi i w stawie pozostawia się dren. W wyjątkowych sytuacjach konieczne może być unieruchomienie kończyny w ortezie. O szczegółach postępowania w okresie pooperacyjnym dowie się pacjent po zabiegu.

Zobacz również

Chirurgia barku
Chirurgia stopy i stawu skokowego

Zabieg artroskopii stawu kolanowego

Klinika ortopedii

Zabieg artroskopii stawu kolanowego jest obecnie złotym standardem w postępowaniu diagnostyczno-leczniczym. Wskazania do wykonania artroskopii stawu kolanowego obejmują:

- stany po urazach stawu kolanowego,

- przewlekłe dolegliwości bólowe,

- ograniczenie ruchomości oraz zablokowanie stawu kolanowego.

W trakcie zabiegu chirurg wykonuje punktowe cięcia skóry, przez które do wnętrza stawu wkładane jest wąskie narzędzie zakończone kamerą. Na tym etapie zabiegu operator weryfikuje stan struktur śródstawowych i odnajduje przyczynę dolegliwości. Następnie z drugiego punktowego cięcia do stawu wkładane mogą być narzędzia niezbędne do naprawy uszkodzenia. W końcowym etapie zabiegu chirurg wypłukuje wnętrze stawu z krwi, a w stawie pozostawia się dren. W wyjątkowych sytuacjach konieczne może być unieruchomienie kończyny w ortezie.

O szczegółach postępowania w okresie pooperacyjnym informujemy pacjenta po zabiegu.

Zobacz również

bottom of page