top of page

Klinika ortopedii

Artroskopia barku

Artroskopia barku jest obecnie najczęściej wykonywanym zabiegiem diagnostyczno-leczniczym u pacjentów z dolegliwościami, które nie ustąpiły pomimo fizjoterapii . Wskazania do wykonania artroskopii barku obejmują:

- nawykowe zwichnięcia barku

- przewlekłe dolegliwości bólowe

- ograniczenie ruchomości

- uszkodzenie ścięgien pierścienia rotatorów.

Artroskopię stawu barkowego przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym i splotowym. Rodzaj znieczulenia jest omawiany przez anestezjologa przed zabiegiem. Podczas zabiegu pacjent układany jest w pozycji pół siedzącej lub na zdrowym boku z ręką umieszczoną na specjalnym wyciągu. Na czas operacji staw wypełniany jest płynem do artroskopii. Zabieg wykonywany jest przez niewielkie nacięcia („przez dziurkę od klucza”) a wszystkie działania obserwowane są na monitorze, w zależności od rodzaju uszkodzenia wykonuje się niezbędne „portale”, przez które wprowadza się implanty i dokonuje napraw.

Na rany pooperacyjne zakłada się pojedyncze szwy, a następnie opatrunek. Po zabiegu pacjent porusza się samodzielnie. Rękę umieszcza w ortezie lub temblaku. Następnego dnia pacjent może być wypisany do domu.

Przed wypisem udziela się instruktażu do postępowania rehabilitacyjnego.

Klinika ortopedii

Zobacz również

bottom of page